piątek, 10 września 2010

Maluch z szyberdachem


Witam po dłuższej nieobecności,
przedstawiam dzisiaj wspaniałe zdjęcie (najprawdopodobniej sesyjne) prezentujące rewelacyjną scenkę rodzajową z udziałem Malucha z szyberdachem.
Proszę zwrócić uwagę na wspaniałe identyczne, stojące w rzędzie motorówki i ta pani w garsonce ciągnąca cumę :) miodzio
Aż pachnie dostatnimi latami 70. towarzysza Edwarda Gierka

sobota, 15 maja 2010

Warszawa Powiśle

Wspaniały przykłam prl-owskiej architektury wg projekty Arseniusza Romanowicza i Piotra Szymaniaka. Dworzec leży na dwóch poziomach, górna część leży jeszcze w śródmieściu, dolny poziom poniżej skarpy na Powiślu. Właśnie dolny poziom jest przedstawiony na zdjęciu. Nie pełni on już jednak funkcji komunikacyjnej, a zalęgła się tam inicjatywa prywatna o nazwie nawiązującej do minionych czasów -"Klubokawiarnia"

niedziela, 14 marca 2010

czar komunistycznych reklam

W całej Warszawie zostało jeszcze całkiem sporo reklam z poprzedniej epoki. Na załączonym obrazku widzimy reklamę Jubilera na ulicy Targowej. Obecnie reklama jest częściowo zasłonięta kapitalistycznymi billboardami.

Dawna restauracja Sofia w Warszawie

W demoludach modnie było, aby w stolicy istniały restauracje serwujące dania zaprzyjaźnionych narodów. Knajpy nosiły oczywiście nazwy stolic bratnich krajów. Na Placu Powstańców Warszawy - vis-a-vis NBP ostały się jeszcze pozostałości po bułgarskiej Sofii.
Knajpa jeszcze niedawno działała oferując podejrzane usługi tancerek, obecnie okna są pozaklejane czarną folią, a w drzwiach wejściowych wisi informacja o likwidacji.

sobota, 6 lutego 2010

Bar Kawowy, Warszawa, prawdziwy lokal w stylu PRL

W III RP od kilku lat istnieje moda na otwieranie knajp w stylu socjalistycznym. Niestety są one robione bez smaku i często wyglądają jak bezsensowna zbieranina wszystkiego co nawinęło się pod rękę, a miało jakikolwiek związek z PRL-em.
Chciałem Wam polecić lokal o nazwie "Bar Kawowy", nie jest to lokal a'la PRL, tylko to jest prawdziwy PRL, wnętrze nie zmieniło się od 30 lat. Na ścianach boazeria, stoi też lada chłodnicza a w niej tatary i galaretki. Panie w bufecie też jakby z epoki i w fartuszkach w kwiaty. Serdecznie polecam, lokal mieści się na Al. Solidarności niedaleko Placu Bankowego (w stronę starówki).

niedziela, 24 stycznia 2010

Schody ruchome w Warszawie, trasa WZ - Plac Zamkowy

Jak podkreślały 22 lipca 1949 roku PRL-owskie media, nowootwarte schody prowadzące z trasy WZ na Plac Zamkowy miały być pierwszymi w Polsce. Prawda była jednak inna bo od 1930 roku schody ruchome działały w jednym z wrocławskich domów towarowych. Jednak Wrocław nie leżał jeszcze wówczas na terytorium Polski.
Schody zostały unieruchomione w 1997 roku i ponownie ożyły kilka lat temu. Są obecnie zrewitalizowane, zachowały jednak swój socrealistyczny charakter. Co prawda same schody i maszyny są już produkcji zachodniej, jednak architektura tunelu przywodzi na myśl minione już czasy. Zachowały się również dwie płaskorzeźby symbolizujące przyjaźń polsko-radziecką: "razem w boju" i "razem w odbudowie".
Prawdziwym smaczkiem jest także regulamin korzystania ze schodów - oczywiście ten z 1949 roku, serdecznie zapraszam do zapoznania się. Nawet nie wiecie ile zasad obowiązuje przy jeżdżeniu schodami ruchomymi.

A na koniec zdjęcie kawałka oryginalnej radzieckiej maszynowni. Obecnie stoi ona przy wejściu do toalet i robi za atrakcję turystyczną.